Festiwal poprawiania przepisów tzw. Polskiego Ładu trwa w najlepsze od kilku miesięcy. Kolejne takie poprawki wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku i będą dotyczyły oświadczeń składanych przez podatników płatnikowi po to, by ten mógł we właściwy sposób ustalić wysokość zaliczek na PIT. W konsekwencji w nowym, służącym do tego formularzu PIT-2 znalazło się aż 8 różnych oświadczeń i wniosków, które mogą mieć wpływ na naliczany przez zakłady pracy lub innych płatników podatek od wynagrodzenia oraz otrzymywanych przez podatników świadczeń. Obecnie oświadczenie PIT-2 zawiera zaledwie jeden taki wniosek, dotyczący pomniejszania zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek.
W ramach zmian i nowego PIT-2 podatnicy będą mogli m.in. zdecydować o sposobie korzystania z kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej (tzw. kwoty wolnej). Dotyczy to m.in. możliwości podzielenia tej kwoty na maksymalnie trzech różnych płatników, z których każdy będzie uwzględniał tylko odpowiednią jej część (1/12, 1/24 albo 1/36 tej kwoty). O tym, jak tego podziału dokonać, decyduje sam podatnik.
Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy będą mogli również złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT. Taką możliwość podatnik będzie miał wówczas, gdy będzie przewidywał, że jego dochody nie przekroczą 30 tys. zł. Wniosek w tej sprawie trzeba będzie składać w każdym roku odrębnie. Jeśli w trakcie roku okaże się zaś, że dochody jednak przekroczyły wymienioną kwotę, podatnik będzie musiał o tym poinformować płatnika.
Tak jak dotychczas, również od 2023 r., płatnik uwzględniał będzie oświadczenie lub wniosek, co do zasady, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Oznacza to, że płatnik może uwzględnić oświadczenie lub wniosek już w tym samym miesiącu, w którym podatnik je złoży, jeśli jest to dla niego możliwe i wykonalne, czyli wtedy, gdy wniosek trafił do niego przed terminem naliczenia zaliczek na podatek.
Poza wspomnianymi informacjami w PIT-2 znajdą się też oświadczenie podatnika o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, oświadczenie w sprawie korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów (np. gdy pracownik dojeżdża do zakładu pracy z innej miejscowości) oraz oświadczenie o korzystaniu z tzw. „ulgi na powrót”; „ulgi na czwórkę dzieci”; „ulgi dla emerytów”. W formularzu będzie też można złożyć oświadczenie o rezygnacji z korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów lub wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.
Nowy PIT-2 trzeba będzie wypełnić wyłącznie w tych częściach, w których składa się oświadczenie lub wniosek dotyczący podatnika. Nie ma konieczności składania wszystkich oświadczeń.