Zmiany w podatkach: PIT-2

Będzie więcej oświadczeń w PIT-2

Od 1 stycznia 2023 roku zaczną obowiązywać kolejne zmiany w ustawie o PIT, dotyczące składania oświadczeń płatnikom zaliczek na podatek dochodowy. Nowy urzędowy wzór oświadczenia PIT-2 będzie od nowego roku zawierał aż osiem różnych oświadczeń i wniosków.

Marek Kutarba
Foto: Pxhere.com (Creative Commons CC0)

Festiwal poprawiania przepisów tzw. Polskiego Ładu trwa w najlepsze od kilku miesięcy. Kolejne takie poprawki wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku i będą dotyczyły oświadczeń składanych przez podatników płatnikowi po to, by ten mógł we właściwy sposób ustalić wysokość zaliczek na PIT. W konsekwencji w nowym, służącym do tego formularzu PIT-2 znalazło się aż 8 różnych oświadczeń i wniosków, które mogą mieć wpływ na naliczany przez zakłady pracy lub innych płatników podatek od wynagrodzenia oraz otrzymywanych przez podatników świadczeń. Obecnie oświadczenie PIT-2 zawiera zaledwie jeden taki wniosek, dotyczący pomniejszania zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek.

W ramach zmian i nowego PIT-2 podatnicy będą mogli m.in. zdecydować o sposobie korzystania z kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej (tzw. kwoty wolnej). Dotyczy to m.in. możliwości podzielenia tej kwoty na maksymalnie trzech różnych płatników, z których każdy będzie uwzględniał tylko odpowiednią jej część (1/12, 1/24 albo 1/36 tej kwoty). O tym, jak tego podziału dokonać, decyduje sam podatnik.

Od 1 stycznia 2023 r. podatnicy będą mogli również złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT. Taką możliwość podatnik będzie miał wówczas, gdy będzie przewidywał, że jego dochody nie przekroczą 30 tys. zł. Wniosek w tej sprawie trzeba będzie składać w każdym roku odrębnie. Jeśli w trakcie roku okaże się zaś, że dochody jednak przekroczyły wymienioną kwotę, podatnik będzie musiał o tym poinformować płatnika.

Tak jak dotychczas, również od 2023 r., płatnik uwzględniał będzie oświadczenie lub wniosek, co do zasady, najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Oznacza to, że płatnik może uwzględnić oświadczenie lub wniosek już w tym samym miesiącu, w którym podatnik je złoży, jeśli jest to dla niego możliwe i wykonalne, czyli wtedy, gdy wniosek trafił do niego przed terminem naliczenia zaliczek na podatek.

Poza wspomnianymi informacjami w PIT-2 znajdą się też oświadczenie podatnika o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, oświadczenie w sprawie korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów (np. gdy pracownik dojeżdża do zakładu pracy z innej miejscowości) oraz oświadczenie o korzystaniu z tzw. „ulgi na powrót”; „ulgi na czwórkę dzieci”; „ulgi dla emerytów”. W formularzu będzie też można złożyć oświadczenie o rezygnacji z korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów lub wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Nowy PIT-2 trzeba będzie wypełnić wyłącznie w tych częściach, w których składa się oświadczenie lub wniosek dotyczący podatnika. Nie ma konieczności składania wszystkich oświadczeń.


Przeczytaj też:

Niższe stawki VAT już nie wrócą

Kiedy ponad 10 lat temu rząd wprowadzał czasowe podniesienie stawek VAT z 22 do 23 i z 7 do 8 proc., było jasne, że szybkiego powrotu do stanu sprzed podwyżki nie będzie, mimo że miało się to stać automatycznie po trzech latach. Kolejne rządy znajdowały jednak liczne sposoby na to, by datę tego p...

Od stycznia więcej małych podatników VAT

W ramach pakietu zmian SLIM VAT 3 fiskus planuje podniesienie do 2 mln euro limit dla tzw. małych podatników VAT. Umożliwi to większej liczbie przedsiębiorców korzystanie z kasowej metody rozliczania podatku oraz rozliczeń kwartalnych.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę