Archiwum działu Zdrowie



Sztuczna inteligencja

AI oknem na świat osób neuroróżnorodnych

Z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Autyzmu polscy naukowcy z ośrodka badawczo-rozwojowego IDEAS NCBR zaskoczyli świat niezwykłymi nowinami. Jak wynika z informacji dostarczonych przez specjalistów Państwowej Agencji Prasowej (PAP), prowadzone przez nich badania wykazały, że dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji możliwe będzie wyjątkowo szczegółowe analizowanie wypowiedzi osób ze stwierdzonym spektrum autyzmu.

Przyroda

Płcie nie są zerojedynkowe

Krety są agresywnymi samotnikami. Doszło do tego, że samice, aby lepiej chronić swoje terytorium, wyhodowały jądra i zaczęły produkować testosteron. Dzięki nim są bardziej agresywne i silniejsze.

Medycyna

Superbakteria coraz groźniejsza

Nie tylko wirusy spędzają lekarzom sen z powiek. Odporna na antybiotyki superbakteria New Delhi zbiera coraz większe żniwo wśród pacjentów szpitalnych na całym świecie. Lekarze są wobec niej bezradni.

Historia medycyny

Co zawdzięczamy starożytnej medycynie?

3500 lat temu w krajach basenu Morza Śródziemnego narodziła się prewencja epidemiologiczna i zdrowa dieta. Z wielu tych starożytnych doświadczeń korzystamy do dziś. Niektóre dopiero odkrywamy i jesteśmy zdumieni ich trafnością.

Przyczyny i leczenie nowotworów

Czerniak – fatalna pamiątka z wakacji

Każdy z nas przywozi ze słonecznego urlopu różne pamiątki. Niestety wśród nich zdarza się także ta wyjątkowo niechciana. To jeden z najgorzej rokujących nowotworów – czerniak złośliwy skóry.

Przyczyny i leczenie nowotworów

Mapa raka

Dzięki tysiącu naukowców z 37 krajów onkologia zdobyła nowy potężny oręż do walki z rakiem. Powstała „mapa raka”, czyli złożona analiza kodu genetycznego ponad 2600 typów tej groźnej choroby.

Alkohol

Tabletka prawie na kaca

Świat obiegła sensacyjna informacja. „Mamy to!“ – krzyczą nagłówki gazet i portali internetowych. W końcu zdobyliśmy remedium. Picie alkoholu przestanie wiązać się z kacem!

Małpia ospa

Czy szykuje nam się kolejna pandemia?

COVID mamy już opanowany. Przynajmniej wiele na to wskazuje. Czas więc na kolejne dziwne i egzotyczne choroby, o których istnieniu niewielu dotychczas wiedziało. Tym razem to małpia ospa, która choć jest bardzo nisko zakaźna, powoli przeobraża się wbrew wszelkiej logice w pandemię. Dawniej o jej obecności gazety ledwie by wspomniały. Jednak po pandemii koronawirusa to kolejne pole do popisu dla ekspertów-celebrytów.

Marihuana

Seksowna Maryśka

Lekarze, opierając się na obecnym stanie ogólnodostępnej wiedzy, ostrzegają: marihuana upośledza funkcje seksualne, może zaburzać pożądanie lub sprawność seksualną. Badacze z Uniwersytetu Stanforda postanowili powiedzieć: sprawdzam!


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę