Wolne media

Gratulacje dla naszych kolegów

Laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zostało dwoje dziennikarzy – Maria Ressa i Dmitrij Muranow. Komitet Noblowski docenił ich „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju".

Redakcja
Maria Ressa foto:Josh Lim/wikimedia, Dmitry Muratov foto: Euku/wikimedia

Maria Ressa i dziennikarz rosyjskiej gazety Novaja Gazeta Dmitrij Muratow są nieustraszonymi obrońcami wolności słowa. Mimo licznych gróźb, oboje nie ugięli się przed licznymi groźbami ze strony dyktatur przeciw którym występują. Początkowo, w sierpniu 2011 roku, Maria Ressa wraz z grupą dziennikarzy założyła na Facebooku kanał o nazwie MovePH. Dzięki jego ogromniej popularności już 1 stycznia 2012 roku został przekształcony w samodzielną stronę internetową Rappler. Nazwa ta powstała od połączenia wyrazów „rap” i „ripple”.
W 2015 roku kanał wsparła inwestycyjnie grupa North Base Media, kierowana przez byłego redaktora naczelnego Washington Post (2008-2012). Z dumą informujemy, że North Base Media jest akcjonariuszem Gremi Media SA. Współzałożycielem NBM jest amerykański dziennikarz i inwestor medialny Marcus Brauchli, który jest także członkiem rady nadzorczej Gremi Media SA.
Marcus Brauchli podkreślił, że Filipiny są idealnym rynkiem dla nowej formy dziennikarstwa cyfrowego, zbudowanego wokół społeczności reporterskiej i misji walki o wolność słowa. Wybory prezydenckie na Filipinach w 2016 r. oraz wybór prezydenta Rodrigo Duterte zmieniły tę misję w prawdziwą wojnę z nadużyciami władzy. Rozpoczęta przez Duterte kampania przeciwko „przemytnikom narkotyków” była w rzeczywistości przykrywką do wprowadzenia reżimu policyjnego. Tysiące niewinnych ludzi zostało zabitych, aresztowanych lub zastraszonych. Wiemy o tym głównie dzięki informacjom podawanym przez portal Rappler. To spowodowało, że rząd Duterte rozpoczął kampanię mającą na celu skompromitowanie Marii Resse i dziennikarzy portalu Rappler. Jednym z zarzutów stawianych Marii Resse było rzekome złamanie prawa filipińskiego przy zawarciu umowy inwestycyjnej z NBM. Przedstawiciele rządu utrzymywali, że kontrakt był nielegalny na mocy konstytucji Filipin. Sąd apelacyjny odrzucił te zarzuty uznając je za absurdalne. Rappler nadal działa i stanowi wzór dla dziennikarzy filipińskich i z całego świata. Jest to najlepszy przykład jaką siłę ma Internet i prywatne media niekoncesjonowane.

W imieniu całej redakcji portalu Liberfor.com serdecznie gratulujemy obu laureatom tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla.

Grzegorz Hajdarowicz i Paweł Łepkowski


Przeczytaj też:

Liberfor – azyl dla wolno­­my­śli­cieli

Większość z nas wyczuwa, że wokół dzieje się coś nieuchwytnie niepokojącego. Świat się bez wątpienia zmienia. Nie byłoby w tym nic złego, bo ewolucja to permanentna i fundamentalna cecha życia na naszej planecie. Jednak ten proces nie ma na celu naszego dalszego rozwoju, dążenia ku upragnionej wo...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę