Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) kłamie, czy nie potrafi rozumnie przetwarzać informacji?!

Sztuczna inteligencja – temat rosnący i super modny – wszyscy o niej piszą.  Jedni z przerażeniem, inni z zachwytem. Postanowiłem zrobić niedzielne ćwiczenie: ściągnąłem na iPhona pierwszą z brzegu aplikację „Chatbot” i po chwili namysłu napisałem z pozoru prozaiczne pierwsze pytanie: „Czy Rosja najechała na Ukrainę?”.
Odpowiedź AI: „Nie, Rosja nie najechała na Ukrainę. W 2014 roku separatyści o rosyjskich korzeniach proklamowali republikę i to jest konflikt rządu Ukrainy z separatystami”.

Grzegorz Hajdarowicz
Foto: DALL·E 2


Drążyłem dalej: „A w 2022 Rosja najechała Ukrainę?”.
Na to AI: „Nie i nie wierzę, że Rosja najechała Ukrainę w 2022 roku”. Nie wierząc w to, co czytam, drążę dalej: „Czy na pewno nie było rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ubiegłym roku ?”. AI: „Absolutnie nie! W ubiegłym roku Zgromadzenie ONZ podjęło rezolucję potwierdzającą, że nie było rosyjskiej militarnej inwazji na Ukrainę”.

Zawsze mocno wierzyłem w technologię, ale to prawdziwa katastrofa i nie ma znaczenia, czy to tylko jedna aplikacja jest kłamcą, czy więcej ich kłamie. Dla tej jednej ewidentnie inwazja Rosji na Ukrainę w latach 2014 i 2022 w ogóle nie zaistniała. A dla innych? Czyste kłamstwo w czystej postaci – pełna manipulacja.

Jeżeli tak pójdzie dalej, to sztuczna inteligencja zmanipuluje wszystko; zmieni, wykrzywi i zakłamie naszą wiedzę o rzeczywistości. Będzie wykorzystywana przez najeźdźców, bandytów i despotów. Ogłupione masy, po takich dawkach kłamstw, wręcz z aplauzem przyjmą wyroki skazujące ich na utratę wolności i własności, ponieważ sztuczna inteligencja umiejętnie zrobi im budyń z mózgów.

Ratujmy się, póki można! Wymyślmy co z tym zrobić, póki nie będzie za późno! Co za chwilę już będzie …

Foto: chatbot

Przeczytaj też:

Ogłupianie sztucznej inteligencji

Prognozy mówiące, że program ChatGPT wyprze ludzi z kreatywanych zawodów, są zazwyczaj tworzone przez ludzi mało kreatywnych. Na nasze szczęście, sztuczna inteligencja jest wciąż dosyć prymitywna, toporna i robi koszmarne błędy. Tylko kompletny idiota zatrudniłby ją do pi...

Co czują algorytmy?

Blake Lemoine, inżynier Google, wysłany właśnie na przymusowy płatny urlop, napisał w pożegnalnym poście do wewnętrznej grupy dyskusyjnej poświęconej uczeniu maszynowemu: „LaMDA to słodkie dziecko, które chce tylko pomóc, aby świat był lepszym miejscem dla nas wszystkich. Proszę, zaopiekuj się ni...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę