Opinie

Replika Titanica w złym guście

27 lutego 2013 roku „Rzeczpospolita” informowała: "Titanic znów popłynie". Chodziło o to, że australijski miliarder Clive Palmer zamówił w chińskiej stoczni w Nanjing replikę legendarnego, nieszczęsnego transatlantyku, który zatonął w kwietniu 1912 roku.

Krzysztof Kowalski
Foto: nyiragongo/Adobe stock
W tej katastrofie straciło życie 1570 osób. Osobisty majątek Palmera szacowany jest na pięć miliardów dolarów, dorobił się go na eksporcie do Chin węgla i rudy żelaza. Statek miał wyruszyć w dziewiczy rejs z Southampton do Nowego Jorku w 2016 roku, a potem w 2018 roku. Nie wyruszył, ponieważ nie został zbudowany, nie poinformowano zresztą dlaczego.  Mniejsza o powody, gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze.

14 maja 2021 roku "Rzeczpospolita" ponownie informowała: "W chińskiej prowincji Syczuan powstaje wierna replika Titanica. Statek stanie w parku rozrywki." W tym przypadku, budowa zmierza już ku końcowi i nie ma niczego wspólnego z wyżej wymienionym Australijczykiem. Czytelnicy epatowani są kosztami (projekt pochłonął już 153 miliony dolarów) i  gigantyzmem (zużyto 23 000 ton stali),  rentownością przedsięwzięcia (rocznie pięć milionów turystów, nocleg w kabinie 150 dolarów), oraz oryginalnością pomysłu - park rozrywki oddalony jest od oceanu o ponad 1000 kilometrów.

Animator tego projektu, chiński przemysłowiec Su Shaojun, w wywiadzie dla amerykańskiego radia  NPR (National Public Radio) ujawnił: „Chciałem zbudować ośrodek posiadający kulturową głębię”.

Chęć osiadła jednak na etycznej płyciźnie. Titanic to „pomnik” tragedii pasażerów, głupoty armatora, słabości charakteru kapitana,  bezwzględności mediów i opinii publicznej, co w sumie doprowadziło do absurdalnego wyścigu o „Błękitną Wstęgę Atlantyku” przez akwen oceanu usiany górami lodowymi.



Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę