Opinie

Replika Titanica w złym guście

27 lutego 2013 roku „Rzeczpospolita” informowała: "Titanic znów popłynie". Chodziło o to, że australijski miliarder Clive Palmer zamówił w chińskiej stoczni w Nanjing replikę legendarnego, nieszczęsnego transatlantyku, który zatonął w kwietniu 1912 roku.

 |  Krzysztof Kowalski
Foto: nyiragongo/Adobe stock
W tej katastrofie straciło życie 1570 osób. Osobisty majątek Palmera szacowany jest na pięć miliardów dolarów, dorobił się go na eksporcie do Chin węgla i rudy żelaza. Statek miał wyruszyć w dziewiczy rejs z Southampton do Nowego Jorku w 2016 roku, a potem w 2018 roku. Nie wyruszył, ponieważ nie został zbudowany, nie poinformowano zresztą dlaczego.  Mniejsza o powody, gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze.

14 maja 2021 roku "Rzeczpospolita" ponownie informowała: "W chińskiej prowincji Syczuan powstaje wierna replika Titanica. Statek stanie w parku rozrywki." W tym przypadku, budowa zmierza już ku końcowi i nie ma niczego wspólnego z wyżej wymienionym Australijczykiem. Czytelnicy epatowani są kosztami (projekt pochłonął już 153 miliony dolarów) i  gigantyzmem (zużyto 23 000 ton stali),  rentownością przedsięwzięcia (rocznie pięć milionów turystów, nocleg w kabinie 150 dolarów), oraz oryginalnością pomysłu - park rozrywki oddalony jest od oceanu o ponad 1000 kilometrów.

Animator tego projektu, chiński przemysłowiec Su Shaojun, w wywiadzie dla amerykańskiego radia  NPR (National Public Radio) ujawnił: „Chciałem zbudować ośrodek posiadający kulturową głębię”.

Chęć osiadła jednak na etycznej płyciźnie. Titanic to „pomnik” tragedii pasażerów, głupoty armatora, słabości charakteru kapitana,  bezwzględności mediów i opinii publicznej, co w sumie doprowadziło do absurdalnego wyścigu o „Błękitną Wstęgę Atlantyku” przez akwen oceanu usiany górami lodowymi.Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę