Zdrowe środowisko pracy

Praca hybrydowa męczy najbardziej

Każda praca jest męcząca. Fizyczna – bo bolą mięśnie, umysłowa – bo wiąże się ze stresem, naciskami, wymaga koncentracji uwagi i odpowiedzialności. Okazuje się, że wiele zależy od modelu w jakim się pracuje.

Tomasz Nowak
Foto: energepic.com | Pexels

„Pracownicy twierdzą, że możliwość decydowania o miejscu i czasie pracy ma pozytywny wpływ na ich samopoczucie, satysfakcję i produktywność. Praca hybrydowa stymuluje przebudowę fizycznych miejsc pracy, dlatego pracodawcy muszą przemyśleć swoje ogólne modele pracy, aby zapewnić efektywne współdziałanie i zadowolenie pracowników” – piszą w swoim raporcie specjaliści z Denny Marketing, którzy przeprowadzili badanie wśród 2800 pracowników umysłowych z 6 krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Japonii oraz Indii na temat pracy hybrydowej.

Pracownicy mający pełną kontrolę nad miejscem i czasem wykonywania pracy konsekwentnie oceniają lepiej swoje doświadczenia (77%) niż osoby mające w tym względzie średnią autonomię (73%) czy też niewielką (65%). Różnice te są najbardziej widoczne, jeżeli chodzi o poczucie przynależności, produktywność, zaufanie do liderów, równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz samopoczucie psychiczne. Przedstawiciele generacji Z i millenialsi są bardziej niechętni pracy w biurze w pełnym wymiarze godzin. Cóż, ci z Z często nie znają innego sposobu pracy.

Pojawiają się jednak oceny anegdotyczne, że dla wielu pracowników praca zdalna i hybrydowa są emocjonalnie wykańczające. Anegdoty wydają się potwierdzać. W niedawnym globalnym badaniu przeprowadzonym przez platformę zaangażowania pracowników Tinypulse ponad 80% liderów stwierdziło, że konfiguracja hybrydowa jest wyczerpująca dla pracowników. Pracownicy stwierdzili nawet, że praca hybrydowa jest bardziej obciążająca emocjonalnie niż praca w pełni zdalna, albo praca w pełnym wymiarze godzin w biurze. Dane z tego badania powinny uruchomić dzwonki alarmu. O co chodzi? Pracownicy przecież chcą pracować hybrydowo, a pracodawcy planują wdrożenie tego modelu na stałe.

Teoretycznie praca hybrydowa oferuje najlepsze rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Łączy w sobie wzorce pracy biurowej z pracą zdalną w harmonogramie umożliwiającym zarówno współpracę osobistą i budowanie zespołu, jak i większą elastyczność oraz możliwość skupienia się na pracy w domu.  Pracownicy początkowo byli pozytywnie nastawieni do tego rodzaju pracy. Przecież mniej trzeba wydawać na dojazdy do pracy, można pracować w piżamie, a domowe posiłki też są smaczniejsze niż buła od Pana Kanapki.

Optymizm wśród pracowników szybko ustąpił miejsca zmęczeniu. W badaniu przeprowadzonym przez Tinypulse na grupie 100 pracowników z całego świata 72% stwierdziło, że są zmęczeni pracą hybrydową – prawie dwukrotnie więcej niż w przypadku pracowników całkowicie zdalnych, a także więcej niż w przypadku osób pracujących na stałe w biurze. Psychologowie analizujący ten problem twierdzą, że praca hybrydowa jest na tyle nowa, że nie jest jeszcze naturalnym zachowaniem, co wymaga ciągłego myślenia o niej, organizacji i planowania, a to pociąga za sobą wydatki energetyczne, których uniknęlibyśmy pracując całkowicie zdalnie lub na stałe w biurze.


Przeczytaj też:

Mieszkanie dla dziecka kupię

Ceny mieszkań osiągają absurdalne poziomy. Dzieje się tak dzięki temu, że jesteśmy coraz bogatsi, ale także dlatego, że mieszkania znikają z rynku. Według najnowszych danych Eurostatu, ceny mieszkań w Polsce rosną najszybciej w Europie.  Polska to około 15 mln mieszkań. W tym około 430 tys, czyl...

Można być, kim się chce? W Polsce PiS nawet trzeba

Potrzeba matką wynalazków – to mądre przysłowie sprawdza się nie tylko w codziennym życiu, ale również na polu gospodarczym. Zaniepokojeni inflacją Polacy na gwałt szukają sposobów na zmianę branży.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Edytor: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Jakub „Gessler” Nowak, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę