COVID-19

Pandemia to nie bal maskowy

Kultura, która jest jedną z największych ofiar pandemii, teraz obrazuje jak Unia Europejska jest hybrydową przestrzenią różnych krajów, w której każdy rządzi się własnymi zasadami w walce z wirusem.
Sport

Świat oszalał: piłka nożna

Nie ma większego targowiska próżności, niż współczesna piłka nożna. Gigantyczne budżety klubów, wielomilionowe kontrakty piłkarzy i trenerów, setki miliardów w reklamach na stadionach i koszulach, piłkarze w roli gwiazdorów globalnych, tony żelu, najbardziej modne ciuchy, miliony followersów na fejsie i Instagramie. Świat oszalał? Bez wątpienia.
Opinie

Grzeszą tylko wierzący

Pewien starszy, nieco oderwany od życia, jegomość o imieniu Marek, który z zawodu jest biskupem, głowi się czemu młodzież odchodzi od Kościoła. Przecież ponad 90 procent Polaków deklaruje przynależność do tej instytucji i jest to nasz rekord. Na tle Europy jesteśmy najlepsi, a tu taki psikus. Odchodzą i już.
Opinie

Replika Titanica w złym guście

27 lutego 2013 roku „Rzeczpospolita” informowała: "Titanic znów popłynie". Chodziło o to, że australijski miliarder Clive Palmer zamówił w chińskiej stoczni w Nanjing replikę legendarnego, nieszczęsnego transatlantyku, który zatonął w kwietniu 1912 roku. W tej katastrofie straciło życie 1570 osób. Osobisty majątek Palmera szacowany jest na pięć miliardów dolarów, dorobił się go na eksporcie do ...

Latest Travel

Bundesarchiv, Bild 102-17049 / Georg Pahl / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE
Wrz 24, 2021

Chwast nie do wyplenienia…

Już jesień. Zapewne będzie padać i chłód od czasu do czasu zagości. Jak co roku będziemy chorować – a to na grypę, a to na anginę lub zwykłe przeziębienie. O, przepraszam, to już nieaktualne.

Bundesarchiv, Bild 102-17049 / Georg Pahl / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE
Wrz 1, 2021

Taka sobie wizja

Siedząc wygodnie i spoglądając na leniwie płynący Tag, właśnie zakończyłem czytanie kolejnego rocznicowego tekstu z okazji wybuchu II wojny światowej.

Sie 30, 2021
Wspomnienia Buntu cz. 2

Powstanie świata - dzień pierwszy, drugi i trzeci

23 października i strajk kobiet w Łodzi Przyjechałam z Krakowa z zamiarem odwiedzenia przyjaciół. to był też ostatni dzień otwartych barów. zostawiłam plecak w szafce na dworcu, i pobiegłam od razu na piotrkowską, skąd ludzie mieli ruszać, dołączając do tłumu. szliśmy dość szybko, za nami jechały radiowozy policyjne, od otaczających kamienic odbijały się krzyki WYPIERDALAĆ.

Sie 30, 2021
Wspomnienia Buntu cz.1

Początki końca państwa polskiego

było ciepło, świeciło słońce, siedziałam na zewnątrz w altance pijąc kawę. przez ostatnie kilka miesięcy jakoś zaczęłam zwracać większą uwagę na politykę i to co się w niej dzieje; nagle wzrosła liczba homofobicznych wypowiedzi, zaostrzyła się propaganda kościoła, z każdej strony było coraz gorzej.

Sie 2, 2021
Mów do mnie marzeniami

Inność

jak idiota pośród idiotów lunatyk z niewidzącymi oczyma nie mogąc przebudzić się z transu człowiek w kształt się rozmywa   wyobrażam sobie, że dzisiaj rano spotkam najpiękniejszą szarość pod słońcem potem wychodzę  ulica śmierdzi smogiem klaksofon zagłusza poranne światło co zrobić żeby z powrotem zasnąć   powietrze jest brzydkie i oleiste ręce z zimna sine i krwiste  w chwiejnej panice się odwracam  ściana za ścianą powraca    leżę w bezruchu okrutnie nienasycona okrutnie nie żywa bez życiem leżę i pod strachem się chowam tęskniąc za nieba gwiezdnym okryciem   oddycha...

Lip 28, 2021
Literatura

Herosi i heroiny

...albo nie całkiem męska opowieść o bohaterach masowej wyobraźni. Kim są dzisiejsi bohaterowie? Czy przeniesieni w nasz świat pozostaliby wierni swoim zasadom? A może dzięki mass mediom każdy, bez względu na wiek, pochodzenie czy zainteresowania może zostać bohaterem? W końcu to popkultura jest nośnikiem wizerunku bohatera i my sami tworzymy jego obraz.

Bundesarchiv, Bild 102-17049 / Georg Pahl / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE
Lip 27, 2021

Media, ale jakie?

Zawsze nurtowało mnie pytanie: dlaczego po upadku komuny nikt nigdy głośno nie postulował prywatyzacji telewizji publicznej i publicznego radia? Dlaczego można było sprzedać wszystkie gazety, ale już ani jednego programu RTV?

Lip 14, 2021
Mów do mnie marzeniami

Włóczęga

szlajasz się tylko, szlajasz, nic się w ogóle nie poprawiasz… włóczysz się w dzień i w nocy. ty żyjesz? nie śpisz? rozgorączkowane godziny mijają cię, a ty mówisz i powtarzasz, że czas to iluzja, ze świętym spokojem ignorując wszechstronnie naglący pośpiech... ile ty masz lat? jak się nazywasz? jak wyglądasz? z życiem pogrywasz?


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Wydawca: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę