Pokój, Miłość, Anarchia

Felietony Gai Hajdarowicz

Gaja Hajdarowicz to krakowska pisarka i poetka młodego pokolenia. Jej debiutancka powieść poetycka "Mów do mnie marzeniami" ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Austeria.
Sie 30, 2021
Wspomnienia Buntu cz. 2

Powstanie świata - dzień pierwszy, drugi i trzeci

23 października i strajk kobiet w Łodzi Przyjechałam z Krakowa z zamiarem odwiedzenia przyjaciół. to był też ostatni dzień otwartych barów. zostawiłam plecak w szafce na dworcu, i pobiegłam od razu na piotrkowską, skąd ludzie mieli ruszać, dołączając do tłumu. szliśmy dość szybko, za nami jechały radiowozy policyjne, od otaczających kamienic odbijały się krzyki WYPIERDALAĆ.

Sie 30, 2021
Wspomnienia Buntu cz.1

Początki końca państwa polskiego

było ciepło, świeciło słońce, siedziałam na zewnątrz w altance pijąc kawę. przez ostatnie kilka miesięcy jakoś zaczęłam zwracać większą uwagę na politykę i to co się w niej dzieje; nagle wzrosła liczba homofobicznych wypowiedzi, zaostrzyła się propaganda kościoła, z każdej strony było coraz gorzej.

Sie 2, 2021
Mów do mnie marzeniami

Inność

jak idiota pośród idiotów lunatyk z niewidzącymi oczyma nie mogąc przebudzić się z transu człowiek w kształt się rozmywa   wyobrażam sobie, że dzisiaj rano spotkam najpiękniejszą szarość pod słońcem potem wychodzę  ulica śmierdzi smogiem klaksofon zagłusza poranne światło co zrobić żeby z powrotem zasnąć   powietrze jest brzydkie i oleiste ręce z zimna sine i krwiste  w chwiejnej panice się odwracam  ściana za ścianą powraca    leżę w bezruchu okrutnie nienasycona okrutnie nie żywa bez życiem leżę i pod strachem się chowam tęskniąc za nieba gwiezdnym okryciem   oddycha...

Lip 14, 2021
Mów do mnie marzeniami

Włóczęga

szlajasz się tylko, szlajasz, nic się w ogóle nie poprawiasz… włóczysz się w dzień i w nocy. ty żyjesz? nie śpisz? rozgorączkowane godziny mijają cię, a ty mówisz i powtarzasz, że czas to iluzja, ze świętym spokojem ignorując wszechstronnie naglący pośpiech... ile ty masz lat? jak się nazywasz? jak wyglądasz? z życiem pogrywasz?

Lip 13, 2021
Media

TVP i opowiadanie o Lisie Jonaszu.

Jonasz siedział w czarnych okularach na skórzanym fotelu, wypełnionym kurzymi piórami. Uszy miał poszarpane, a pożółkłe kły obnażały się gdy mówił, zalatując próchnicą. Lisi ogon zwisał do zimnej posadzki. Tylne łapy wyciągnięte miał na blat przed sobą. Wpatrywała się w niego horda ptasich gał.

Lip 5, 2021
Obyczaje

Klaustrofobia czasu

Budzę się rano, zdenerwowana. Znowu zaspałam. Przeklinam się w głowie, w amoku wstaje i znowu się boję. Ciało i mózg przepełnia mi rozdygotanie, czuję się do niczego, czuję się marnie.

Cze 30, 2021
Opinie

Co cię wkurwia w Polsce?

Gdzieś na jednym z kontynentów ziemi, pomiędzy morzem a górami, porośnięta polami, lasami, wioskami i blokami betonu, istnieje sobie taka kraina, zwana Polską. Ot, taki spory kawałek ziemi, jedna z działek otoczonych płotem, jeden z obszarów porozdzielanych cienkimi liniami na kartkach map. Nic takiego specjalnie różnego, niż to co sobie leży po drugiej stronie tych czerwonych kreseczek.

Cze 18, 2021
Społeczeństwo

I co z tą wolnością?

Dla mnie wolność jest pierwotną potrzebą wyrwania się spod ucisku zatartych konwencji społecznych. Tego, co mówią ci że musisz, tego co mówią ci że nie możesz, tego co system odbija ci w głowie kiedy dorastasz, szybkim ruchem pieczątki urzędnika skarbowego. Jest stylem życia prowadzącym do prawdziwego szczęścia, pozwalającym na prawdziwą miłość, rozwój, otwierającym drogę na przeżywanie, na samego siebie, na świat. Drogą na taką szczerą, dogłębną egzystencję, jako pierwiastka ludzkiego, jako duszy, bytu, energii, serca, jakkolwiek by tej naszej esencji człowieczeństwa nie nazwać.  Wolność ...

Cze 16, 2021
Społeczeństwo

Wolność i miłość

Ludzie dążą do miłości. W ten czy w inny sposób, myślę, że każdy chce kochać. Stanowi to jakiś korzeń naszego społeczeństwa, jakąś pierwotną potrzebę, do której wszyscy obsesyjnie dążymy, której szukamy, pragnąc stać się wyjątkowi.


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Wydawca: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę