Wolne media

Gratulacje dla naszych kolegów

Laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla zostało dwoje dziennikarzy – Maria Ressa i Dmitrij Muranow. Komitet Noblowski docenił ich „wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest warunkiem wstępnym demokracji i trwałego pokoju".

Redakcja

Maria Ressa i dziennikarz rosyjskiej gazety Novaja Gazeta Dmitrij Muratow są nieustraszonymi obrońcami wolności słowa. Mimo licznych gróźb, oboje nie ugięli się przed licznymi groźbami ze strony dyktatur przeciw którym występują. Początkowo, w sierpniu 2011 roku, Maria Ressa wraz z grupą dziennikarzy założyła na Facebooku kanał o nazwie MovePH. Dzięki jego ogromniej popularności już 1 stycznia 2012 roku został przekształcony w samodzielną stronę internetową Rappler. Nazwa ta powstała od połączenia wyrazów „rap” i „ripple”.
W 2015 roku kanał wsparła inwestycyjnie grupa North Base Media, kierowana przez byłego redaktora naczelnego Washington Post (2008-2012). Z dumą informujemy, że North Base Media jest akcjonariuszem Gremi Media SA. Współzałożycielem NBM jest amerykański dziennikarz i inwestor medialny Marcus Brauchli, który jest także członkiem rady nadzorczej Gremi Media SA.
Marcus Brauchli podkreślił, że Filipiny są idealnym rynkiem dla nowej formy dziennikarstwa cyfrowego, zbudowanego wokół społeczności reporterskiej i misji walki o wolność słowa. Wybory prezydenckie na Filipinach w 2016 r. oraz wybór prezydenta Rodrigo Duterte zmieniły tę misję w prawdziwą wojnę z nadużyciami władzy. Rozpoczęta przez Duterte kampania przeciwko „przemytnikom narkotyków” była w rzeczywistości przykrywką do wprowadzenia reżimu policyjnego. Tysiące niewinnych ludzi zostało zabitych, aresztowanych lub zastraszonych. Wiemy o tym głównie dzięki informacjom podawanym przez portal Rappler. To spowodowało, że rząd Duterte rozpoczął kampanię mającą na celu skompromitowanie Marii Resse i dziennikarzy portalu Rappler. Jednym z zarzutów stawianych Marii Resse było rzekome złamanie prawa filipińskiego przy zawarciu umowy inwestycyjnej z NBM. Przedstawiciele rządu utrzymywali, że kontrakt był nielegalny na mocy konstytucji Filipin. Sąd apelacyjny odrzucił te zarzuty uznając je za absurdalne. Rappler nadal działa i stanowi wzór dla dziennikarzy filipińskich i z całego świata. Jest to najlepszy przykład jaką siłę ma Internet i prywatne media niekoncesjonowane.

W imieniu całej redakcji portalu Liberfor.com serdecznie gratulujemy obu laureatom tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla.

Grzegorz Hajdarowicz i Paweł Łepkowski


Przeczytaj też:

Liberfor – azyl dla wolno­­my­śli­cieli

Większość z nas wyczuwa, że wokół dzieje się coś nieuchwytnie niepokojącego. Świat się bez wątpienia zmienia. Nie byłoby w tym nic złego, bo ewolucja to permanentna i fundamentalna cecha życia na naszej planecie. Jednak ten proces nie ma na celu naszego dalszego rozwoju, dążenia ku upragnionej wo...


Redaktor naczelny: Paweł Łepkowski | Wydawca: Marta Narocka-Harasz  

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stale współpracują: Zofia Brzezińska, Robert Cheda, Jacek Cieślak, Zuzanna Dąbrowska, Gaja Hajdarowicz, Grzegorz Hajdarowicz, Mariusz Janik, Krzysztof Kowalski, Hubert Kozieł, Marek Kutarba, Tomasz Nowak, Joanna Matusik, Justyna Olszewska, Marcin Piasecki, Paweł Rochowicz.

©
Wróć na górę